Canan Karatay’dan Uyuz Hastalığına Karşı Uyarı Geldi!

Prof. Dr. Canan Karatay, ülkemizde yeniden görülmeye başlanan ve son dönemde vaka sayılarında yüzde 30 artış olan uyuz hastalığına karşı önemli uyarılarda bulundu. Okulların başlaması ile birlikte çocukları da etkisi altına alan uyuzdan korunma yollarını açıkladı. Karatay, “Bir bardak suya karbonat atın ve mucizeye tanık olun. Bir daha ne siz ne de çocuğunuz hasta olmayacak” dedi ve salgın hastalığa karşı en etkili korunma yöntemini aktardı.

CANAN KARATAY’DAN UYUZ HASTALIĞINA DAİR ÖNERİLER

Uyuz, son derece bulaşıcı ve kaşıntılı bir cilt hastalığı. Özellikle son dönemde vaka sayısı artış gösteren hastalığa mikroskobik boyutlardaki sarcoptes scabiei von hominis adlı akar yani böcek neden oluyor. Halk arasında uyuz böceği olarak bilinen bu akar deriyi istila ediyor.

Bir bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı miktarında halk arasında İngiliz karbonatı veya cep sodası adıyla bilinen sodyum bikarbonat ekleyin. Hazırlamış olduğunuz karışım ile uyuz hastalığı nedeniyle kaşınan bölgelerinizi düzenli olarak yıkayın. Alkali yapıda olan karbonatlı su, vücudu asidik koşullardan korumaya fayda sağlayacaktır.

Ev yapımı sirke de parazitlerin hızla ölmesini sağlayan doğal bir ilaç görevi görür. Uyuz vakası görülen kişilerin kaşıntı şikayetlerinin azaltan sirke, bu salgın hastalıktan korunma noktasında da etkili doğal yöntemlerden biridir.

Öte yandan uyuz hastalığına karşı, özellikle okullarda ve kalabalık alanlarda dikkatli olmak geriyor. Bunun yanı sıra uzmanlar, hastalığa yakalanmamak için kişisel hijyene de özen gösterilmesi gerektiğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir