Moody’s’in borsaya etkisi sınırlı kaldı! Gözler Merkez Bankası’nda

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notuna ilişkin değerlendirme yapılmadığını duyurmuştu. Bu kararın Pazartesi günü borsada, sert satış getireceğine dair yorumlara neden olmuştu. Haftanın ilk işlem gününe yatay bir seyirle başlayan borsada, Moody’s’in kararının etkisinin sınırlı kaldığı görüldü. Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdürü Eda Karadağ, Hbaer7’ye yaptığı değerlendirmede, Moody’s’in değerlendirme kararını pas geçmesini piyasaların olağan karşıladığını belirtti. 

PİYASALAR MOODY’S’E TEPKİ VERMEDİ

Moody’s’in not görünümünü yükselteceğine dair piyasalarda bir beklenti oluştuğunu hatırlatan Karadağ, Moody’s’in değerlendirmeyi pas geçmesinin piyasalarda sert fiyatlama yaşanacağına dair bir endişe oluşturduğunu ancak borsanın Moody’s’e tepkisinin sınırlı kaldığını belirtti. “Eğer Moody’s Türkiye ekonomisine dair olumsuz açıklamalarda bulunsaydı piyasalarda sert fiyatlama o zaman yaşanabilirdi” dedi. Fed, etkisinin piyasalarda yarattığı risk iştahının borsaya da olumlu yansıdığını belirten Karadağ, özellikle borsada bankacılık sektörünün en yüksek getiriyi sağladığını, bankalar öncülüğünde borsanın yükseldiğini vurguladı. Aşağıda 7 bin 865 ve 7 bin 885 puanın destek seviyesi olduğunu ifade eden Karadağ, 8 bin 100 – 8 bin 200 puan aralığında kapanışların Borsa İstanbul’daki yükselişin devam etmesi açısından önemli olduğuna işaret etti.

GÖZLER MERKEZ BANKASI’NIN FAİZ KARARINDA

Merkez Bankası, Perşembe günü yılın son faiz kararını açıklayacak. Kasım ayında 500 baz puan artışla politika faizini yüzde 40’a yükselten Merkez Bankası’nın mesajları yakın takip edilecek. piyasa beklentisinin 250 baz puan faiz artışı olduğunu belirten Karadağ, Kasım ayı toplantısına ait karar metnindeki mesajlara dikkat çekti. Merkez Bankası’nın faiz artırımlarının sonuna geldiğine işaret eden Karadağ, piyasanın bu ay 250 baz puanlık bir faiz artışı beklediğini ifade etti. Yüzde 40-45 aralığında bir noktada Merkez Bankası’nın sıkılaşma döngüsünü sonlandırabileceğini belirten Karadağ, “Karar metnindeki ifadeler çok önemli. ‘Son faiz artışı mı yoksa bir faiz artışı daha masada mı?’ piyasalar bu mesaja odaklanacak” dedi.

KAYNAK: HABER7

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*