35,000 Kişi İşe Alınacak! Bakan Böyle Duyurdu: Tahminen Bir Hafta İçinde Bu Süreci Tamamlayacağız

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine Toplantısı sonrasında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Bakan Koca, Türkiye’deki yoğun bakım kapasitesinin zorlayıcı yoğunluğunun azaldığını duyurdu.

YOĞUN BAKIM KAPASİTESİNDE İYİLEŞME

“Özellikle yoğun bakım kapasitelerimizi zorlayan yoğunluk geride kaldı. Üç dört hafta önce Türkiye genelinde yoğun bakım doluluk oranı yüzde 72 iken, İstanbul’da bu oran yüzde 83’e çıkmıştı. Ancak bugün itibarıyla Türkiye genelinde yoğun bakım doluluk oranı yüzde 71’e geriledi. İstanbul için ise yoğun bakım yatak doluluk oranı yüzde 71. Normale döndüğümüzü söyleyebilirim. Servis yatakları açısından zaten bir sorunumuz yoktu.”

YENİ PERSONEL ALIMI

Bakan Koca, sağlık çalışanlarının fedakarlıklarından dolayı teşekkürlerini iletti ve 35 bin yeni sağlık personeli alımı için takvimin başladığını belirtti.

“Sayın Cumhurbaşkanımızın müjdesiyle 35 bin yeni çalışma arkadaşımız aramıza katılacak. Gerek mevcut sağlık hizmetlerinin etkin bir şekilde sürdürülebilmesi açısından gerekse yeni açılan hastanelerimizin personel ihtiyacı açısından 35 bin yeni istihdam gücümüzle güçleneceğiz. Takvim bugün itibarıyla başladı ve personel alımı için imzalar atıldı. Kılavuzu bu hafta ÖSYM’ye göndermek istiyoruz. Bildiğiniz gibi alımlarda mülakat yok, tüm adaylar eşit koşullarda yarışacaklar. 15 bini hemşire, 8 bini hizmet personeli olmak üzere toplam 35 bin yeni çalışma arkadaşımız olacak. Branş dağılımını ve nihai takvimi ÖSYM ile birlikte hazırladığımız kılavuz ile ilan edeceğiz. Tahminen bir hafta içinde bu süreci tamamlayacağız. Şimdiden hayırlı olsun.”

YENİ ŞEHİR HASTANELERİ

Bakan Koca, önümüzdeki birkaç hafta içinde Antalya Şehir Hastanesi’nin tam kapasiteyle hizmete açılacağını ve hasta kabulüne başlandığını duyurdu. “Muhtemelen önümüzdeki iki üç hafta içerisinde Antalya Şehir Hastanemizin resmi açılışı Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yapılacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x