Fena Yakaladı! Halk Müziğinin Eğlenceli İsmi Ankaralı Turgut, Şarkısını Çalan Filmi Mahkemeye Verdi

Ankaralı Turgut’u hepimiz Roman havalarından ve arabesk müziklerinden tanırız. Ünlü sanatçı geçtiğimiz günlerde bir şarkısının kendisinden izin alınmadan bir filmde çaldığını öğrenince doğru savcılığa gidip şikayet oldu. Detaylar içerikte!

Ankaralı Turgut lakaplı şarkıcı Turgut Karataş, Türkiye’de halk müziğinin en sevilen sanatçılarından biri. Roman kökenli halk şarkılarını kendine has üslubuyla hem eğlenceli hem de arabesk halinde söylemesiyle tüm ülkede tanınıyor.

Şimdilerde 60 yaşında olan sanatçı özellikle “Şiki Şiki Baba”, “Sok Çıkar” ve “Aganigi Naganigi” şarkılarıyla biliniyor.

Ünlü sanatçı geçtiğimiz günlerde 2019 yılında çıkardığı “Yakalarsam Tık Tık” isimli şarkısının bir filmde kendisinden izinsiz bir şekilde kullanıldığını fark edince soluğu savcılıkta aldı.

Şarkıcının iddiasına göre “Yakalarsam Tık Tık” adlı şarkı, 2015 yılında vizyona giren “Robinson Crusoe ve Cuma” isimli sinema filminde kullanıldı.

Yönetmenliğini Gürcan Yurt’un yaptığı film, ıssız adaya düşüşünün 15. yılını kutlayan Robinson Crusoe ve Cuma’nın yalnızlık dolu hayatının, adaya gelen yabancı bir gemiyle renklenmesini konu alıyor.

Ankaralı Turgut, telif haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle Serhat Kılıç, Beyti Engin ve Damla Debre gibi ünlü oyuncuların yer aldığı filmden şikayetçi oldu. Filmin yapımcılığını üstlenen Klaket Medya şirketi hakkında da suç duyurusunda bulundu.

Ankaralı Turgut, suç dilekçesinde “Robinson Crusoe ve Cuma” isimli filmde şarkısının tam 20 saniye boyunca çalındığını iddia etti.

Şarkıcının suç duyurusunda bulunmasından sonra İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı filmin yapımcılığını üstlenen medya şirketi hakkında “Manevi veya mali haklara tecavüz” suçundan soruşturma başlattı.

İşte “Yakalarsam Tık Tık” şarkısından bir nakarat:

Seni gidi karpuz kıran

Hıyarı tarladan çalan

Sonra da götürüp yudan

Bak yakalarsam tık tık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x