Gazze’de son durum: İsrail’den rehine operasyonu açıklaması, Hamas’tan ABD’ye kınama

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’nin farklı noktalarına yönelik havadan ve karadan düzenlediği saldırılar dün gece boyunca da devam etti. İsrail’in Gazze’ye hava ve topçu saldırılarında çok sayıda kişi öldü ve yaralandı.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’nın haberine göre, İsrail uçaklarının Gazze Şeridi’nin merkezi ile Refah kentine düzenlediği hava saldırısında çok sayıda ölen ve yaralanan oldu. İsrail savaş uçaklarının, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentinde Şiteyvi ile Tahravi ailelerine ait evleri bombalaması sonucu 11 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

ENKAZ ALTINDAKİ ÖLÜ VE YARALILARA ULAŞILAMIYOR

İsrail’in Gazze’nin merkezindeki Sahabe Tıp Kompleksi civarındaki Hammad ve Ataallah ailelerine ait meskun evleri bombalaması sonucu da çok sayıda kişi hayatını kaybetti ve yaralandı. Bombalanan evlere yakın bölgede İsrail ordusuna ait tankların olması nedeniyle enkaz altındaki ölü ve yaralılara ulaşılamadığı bilgisi verildi.

İsrail güçleri, Han Yunus’un güneyinde Neccar ve Hamuda ailelerine ait evleri hedef alması sonucu da çok sayıda Filistinlinin ölümüne ve yaralanmasına yol açtı. İsrail topçu birlikleri ayrıca gece boyunca Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentinde birçok yeri hedef aldı. Saldırılarda çok sayıda kişi hayatını kaybetti ve yaralandı.

İSRAİL ORDUSU: REHİNE KURTARMA OPERASYONU BAŞARISIZ OLDU

Öte yandan, İsrail Savunma Kuvvetleri’nden (IDF) yapılan açıklamaya göre, İsrail ordusunun Gazze’de tutulan İsrailli rehineleri kurtarma operasyonu başarısız oldu.

Haaretz gazetesinin aktardığına göre, IDF Sözcüsü Daniel Hagari, 8 Aralık Cuma akşamı yaptığı açıklamada, Gazze içindeki rehineleri kurtarmak için düzenlenen operasyon sırasında iki askerin yaralandığını bildirdi. Hagari, operasyon sırasında hiçbir rehinenin kurtarılamadığını söyledi.

GAZZE’DE OĞLU ÖLEN İSRAİL SAVAŞ KABİNESİ ÜYESİNİN YEĞENİ DE ÖLDÜ

İsrail medyasının aktardığına göre, savaş kabinesi üyesi ve eski genelkurmay başkanı Gadi Eisenkot’un oğlu Gal Meir Eisenkot’un Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda öldürülmesinin ardından, yeğeni de Gazze’de öldürüldü.

AA’nın aktardığına göre, İsrail’in yerel İbranice gazetesi “Yom Yom”un haberinde, “İnanılmaz: Eisenkot ailesinde bir felaket daha. Savaş kabinesi üyesi Gadi Eisenkot’un yeğeni, oğlunun öldürülmesinden bir gün sonra Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda öldürüldü” denildi.

Buna göre, Eisenkot’un kız kardeşi Şaron Eisenkot Cohen’in oğlu Maor Meir Cohen, cuma günü Gazze’deki çatışmada öldürüldü. İsrail ordusundan Cohen’in ölümüyle ilgili henüz açıklama yapılmadı.

BM: GUTERRES ATEŞKES İÇİN BASKI YAPMAYI SÜRDÜRECEK

Öte yandan, ABD’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK), Gazze’de acilen insani ateşkes talep edilen karar tasarısını veto etmesinin ardından konuya ilişkin Birleşmiş Milletler (BM) ve Hamas’tan açıklama yapıldı.

Anadolu Ajansı muhabirine yazılı açıklama yapan BM Sözcüsü Stephane Dujarric, Konsey’de alınan kararı ‘not ettiklerini’ belirterek, “Genel Sekreter’in, Gazze’de insani ateşkes ve insani yardım erişimi için baskıları, kararlı bir şekilde devam edecek” ifadelerini kullandı.

HAMAS: AHLAK VE İNSANLIK DIŞI BİR TUTUM

Hamas da ABD’nin acil ateşkes talep eden karar tasarısını veto etmesini ‘İsrail’in Filistin halkının öldürülmesine doğrudan katılımı’ olarak değerlendirdi.

Hamas’ın Siyasi Büro Üyesi İzzet er-Rişk, ABD’nin BMGK’de Gazze’de acilen insani ateşkes talep edilen karar tasarısını vetosuna ilişkin Telegram hesabından yazılı açıklama yaptı. Washington’un Güvenlik Konseyinde Gazze’de ateşkes talep eden karar tasarısına karşı veto kullanmasını şiddetle kınayan Rişk, şu ifadeleri kullandı:

“Bunun ahlak ve insanlık dışı bir tutum olduğunu düşünüyoruz. ABD’nin ateşkes kararının çıkmasını engellemesi, işgalci İsrail’in halkımızı öldürülmesine doğrudan katılım ve daha fazla katliam ve soykırım yapılması için bir çağrıdır.”

GAZZE’DE ÖLÜ SAYISI 17 BİN 487’YE YÜKSELDİ

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El Kudra, 8 Aralık Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in 63 gündür devam eden saldırılarına ilişkin bilgi verdi. Kudra, İsrail’in saldırılarda son 24 saatte 310 Filistinlinin daha öldürüldüğünü ve 7 Ekim’den bu yana yaşanan toplam can kaybının 17 bin 487’ye yükseldiğini kaydetti.

Kudra, son saldırılar sonrasında hastanelere 558 yaralının getirildiğini ve toplam yaralı sayının 46 bin 480’e çıktığını söyledi.

Şu ana kadar 407’si yaralı ve 211’i hasta olmak üzere 618 kişinin Refah Sınır Kapısı’nı kullanarak Gazze’den ayrıldığını belirten Kudra, Gazze’de tedavi imkanı olmadığı için her gün onlarca yaralıyı kaybettiklerini dile getirdi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x